C# Nedir? C# ile ne tür yazılımlar yapılabilir?

Categories C# ProgramlamaPosted on

C# Yazılım dili yazılım sektörleri arasında en çok kullanılan yazılım dillerinde kendini 1. sıraya oturtmuş bir yazılım dilidir. C ve C++ ( SiPlusPlus)’ın birleşimi ile üretilmiştir. C# ( C Sharp ) Dilinin en belirğin özelliklerine gelecek olursak Java ile bir çok benzerliği görülmektedir.

Bir büyük özelliği ise .Net Framework ile hazırlanabilir olması ve her sisteme entegre olabilmesidir.

Microsoft‘un geliştiriciğini yaptığı C#, C++ ve VB ( Visual Basic yazılım dillerinde bulunan tutarsızlıkları kaldırmak için geliştirdiği bir yazılım dilidir. C# Geliştirildikten itibaren çok kısa sürede en çok kullanılan ve kullanılabilirliği en çok olan bir yazılım dilidir.

C# ile neler yapılabilir?

C# ile çok fonksiyonlu Masa üstü uygulamaları geliştirilebilir, Makina insan etkileşiminde bulunan makinalar için yönetimsel yazılımlar geliştirilebilir, ERP Yazılımları geliştirilebilir, Ara Entegrasyonlar geliştirilebilir ( Örnek verecek olursam: PHP MYSQL ile kodlanmış bir web sitesinden veri tabanı baglantısı kurularak dilenen veriler çekilip Masa Üstü yazılıma entegre edilebilir vb bir çok işlem yapılabilir.

Gelişmiş debugger yapısı ile yazılım kodlama sırasında olabilecek hataları en başından saptayabilir ve hatanın önüne geçebilirsiniz.

C# Ne İşe Yarar?

C# Yazılım dili çok eski olmamasına rağmen bir çok yazılım dilinden gelişmiş ve modüler bir yazılım dilidir.
C sharp programlama konusunda oldukça çok yenilik getirmiş ve hala yenilikler  getirmektedir.

Türkiyede ve dünyada bu yazılım dilini bilen bir çok yazılım uzmanı veya yazılım mühendisi bulunmaktadır. bu nedenle etrafımızdan oldukça çok destek alabilir veya beyin fırtınası yapabiliriz.

C# ile Masaüstü uygulamalar veya Web uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Yeni nesil programlama dili olan C sharp programlama konusunda yenilikleri de beraberinde getirmektedir. C# sunucu ve gömülü sistemleri için tasarlanmıştır. Microsoft tarafından geliştirilen C# .NET ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Dilin tasarlanmasında Anders Hejlberg öncülük etmiştir. Zamanla gelişen bu programlama dili artık gerek masaüstü olsun gerek web uygulamaları olsun çoğu yerde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir